Spring til hovedindhold

Forslag

Tre mænd anholdt i sag om hjemmerøveri

Tre mænd anholdt i sag om hjemmerøveri

Kort før midnat natten til tirsdag fik politiet en anmeldelse om, at flere mænd var trængt ind i en bolig på Skælskørvej ikke langt fra  Karrebæksminde. Ganske kort efter var den første patrulje på stedet – hurtigt efterfulgt af flere.

 

Det betød, at blot ni minutter efter anmeldelsen var den første mand anholdt, og ikke længe efter blev to mere anholdt. De blev alle tre sigtet for røveri mod person i egen bolig.

 

- Vi ser selvfølgelig meget alvorligt på sagen, og vi har hen over natten sat en større efterforskning i gang. På nuværende tidspunkt kan vi ikke afvise, at der kommer yderligere anholdelser, fortæller vicepolitiinspektør Rune Dahl Nilsson.

 

I forbindelse med røveriet hører politiet gerne fra vidner, der kan have befundet sig i området ved Skælskørvej nær rundkørslen mod hhv. Næstved og Karrebæksminde inden midnat natten til i dag. Evt. vidner kan kontakte politiet på telefon 114.

 

De tre sigtede, der alle er fra københavnsområdet, femstilles i dag klokken 14.00 i grundlovsforhør ved retten i Næstved, hvor anklagemyndigheden vil begære lukkede døre.

 

Derfor har politiet ikke yderligere oplysninger for nu.

Pressekontakt

Kommunikation:

E-mail: ssj-kommunikation@politi.dk

Inden for alm. kontortid: Tlf. 4133 1515 (modtager ikke sms)

 

Anne Dorte Hoppe Søe

E-mail: aso021@politi.dk

Tlf.: 2276 3593

 

Palle O. Hansen

E-mail: pha010@politi.dk

Tlf.: 4132 8267

 

Vagtcentralen:
E-mail: ssj@politi.dk
Pressetelefon: 4132 8718

 

12. marts 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Dom for smugling af 125 kilo kokain

Dom for smugling af 125 kilo kokain

9. marts 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Fængsel og udvisning i sag om tyveri og bedrageri

Fængsel og udvisning i sag om tyveri og bedrageri

4. marts 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Formodet bedrager fremstilles i grundlovsforhør

Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi anholdt tirsdag eftermiddag en mand, som mistænkes for at forsøge at snyde et ældre par i Søllested på Lolland.