Spring til hovedindhold

Forslag

Vinder af konkurrence om cybersikkerhed

Torskedumme Olaf var så dum, at han vandt

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi har nu kåret vinderne af vores konkurrence om cybersikkerhed i oktober. 

Vinderne blev Mie Nielsen, Frederik Rasmussen og Sebastian Koborg fra SOSU Nykøbing Falster. 

De tre elever har lavet en film om ”torskedumme Olaf”, der kommer galt afsted, fordi han overfører penge til en fremmed, blot fordi han får et godt tilbud i et spil på nettet. 

Filmen er sjov, anderledes og så tilpas ”crazy” at man både fanger og husker pointen. Det kan være med til at tænde andre unges opmærksomhed. 

Konkurrencen var et led i politiets fokus på cybersikkerhed i oktober. Ideen var at få de unge til at interessere sig for cybersikkerhed og især for, hvordan man handler sikkert med andre private på nettet. Hvad skal man gøre for at sikre sig, at man ikke bliver snydt og hvordan kan man blive bedre til at gennemskue en svindler? 

Mere end 100 elever havde valgt at være med og vi har modtaget over 30 bidrag. Fra film og podcasts til tegneserier og plakater. 

Vinderfilmen kan ses nedenfor og på facebook, hvor vi i de kommende uger desuden vil bringe et par af de andre gode bidrag fra konkurrencen.  

For mere information kontakt: Carsten Høj Hansen på telefon: 61 89 68 09. 

 

 

Vinderfilm om torskedumme Olaf 

 

 

 

Pressekontakt

Kommunikation:

E-mail: ssj-kommunikation@politi.dk

Inden for alm. kontortid: Tlf. 4133 1515 (modtager ikke sms)

 

Anne Dorte Hoppe Søe

E-mail: aso021@politi.dk

Tlf.: 2276 3593

 

Palle O. Hansen

E-mail: pha010@politi.dk

Tlf.: 4132 8267

 

Vagtcentralen:
E-mail: ssj@politi.dk
Pressetelefon: 4132 8718

 

6. juni 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Tiltalerejsning i Bøtøsagen

Anklagemyndigheden ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi har rejst tiltale i sagen, hvor en 57-årig mand siden december 2024 har været varetægtsfængslet i en 25 år gammel sag fra Bøtø på Falster.

22. maj 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

4 års fængsel for udlejning af ejendom til prostitution og videreoverdragelse og besiddelse af stoffer

4 års fængsel for udlejning af ejendom til prostitution og videreoverdragelse og besiddelse af stoffer

16. maj 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

29-årig mand fundet skyldig i forsøg på manddrab og trusler

Den 4. april sidste år om aftenen fik Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi en anmeldelse om, at en 27-årig mand var stukket med kniv ved en opgang i Sct. Jørgens Park i Næstved. Den 27-årige blev stukket mange gange og fik ganske alvorlige skader. Han kom i livsfare og overlevede kun, fordi han fik akut lægelig behandling.