Spring til hovedindhold

Forslag

Yderligere to anholdt i skuddrabssagen ved Mogenstrup

Yderligere to anholdt i skuddrabssagen ved Mogenstrup

I dag klokken 15.30 har Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi i samarbejde med Midt og Vestsjællands Politi foretaget anholdelse af to mænd i bl.a. Ugerløse.  

De anholdte sættes i forbindelse med skuddrabet i Mogenstrup juledag, og de fremstilles begge i morgen i grundlovsforhør ved retten i Næstved sigtet for medvirken til drab.

- Anholdelserne er et resultat af vores målrettede efterforskning af drabet, og jeg er tilfreds med, at vi nu får mulighed for at stille yderligere to mistænkte for en dommer i denne alvorlige sag, siger politiinspektør Kim Kliver, der samtidig fortæller, at politiet fortsætter efterforskningen af sagen. 

Da der begæres dørlukning ved grundlovsforhørene i morgen, og at de øvrige varetægtsfængslede i sagen også er behandlet bag lukkede døre, har politiet ikke yderligere kommentarer.
 

Pressekontakt

Kommunikation:

E-mail: ssj-kommunikation@politi.dk

Inden for alm. kontortid: Tlf. 4133 1515 (modtager ikke sms)

 

Anne Dorte Hoppe Søe

E-mail: aso021@politi.dk

Tlf.: 2276 3593

 

Palle O. Hansen

E-mail: pha010@politi.dk

Tlf.: 4132 8267

 

Vagtcentralen:
E-mail: ssj@politi.dk
Pressetelefon: 4132 8718

 

18. juni 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

To mænd fremstilles i grundlovsfor sigtet for kontaktbedragerier - en tredje mistænkt efterlyses

"Vi holder, hvad vi lover". Sådan lyder ordene fra vicepolitiinspektør Lars Steffensen, der forleden sendte en advarsel til potentielle kontaktbedragere om, at politikreden har temmelig gode resultater i forhold til at finde frem til gerningsmændene. Så sent som i går lykkedes det Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi at anholde to mænd - begge på 27 år - efter en længere efterforskning. De er begge sigtet for bedrageri og fremstilles i dag i grundlovsforhør.

18. juni 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Politiet efterlyser formodet gerningsmand til "bank"-bedrageri

Den 4. april begik flere personer et bedrageriforhold i Korsør, hvor en borger blev snydt for et millionbeløb.

10. juni 2026

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi advarer ikke kun ofrene for kontaktbedragerier - men også gerningsmændene

Kontaktbedragerier eller bankbudssager, som de også bliver kaldt, har været i næsten eksplosiv stigning de senere år. Men selv om sagerne kan være vanskelige at efterforske, har Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi gode resultater i forhold til at finde frem til bedragerne - og sender i den forbindelse en kraftig advarsel til dem.