Bornholms Politi: Uddrag af døgnrapporten den 13. april 2026
Uddrag af døgnrapporten fra fredag den 10. april kl. 07.00 til mandag den 13. april kl. 07.00.
Færdselsuheld
Fredag kl. 07.34 kom en anmeldelse om, at en renovationsbil var blevet påkørt af en personbil, der kom kørende i østlig retning på Rønnevej i Vestermarie. Der skete betydelig materiel skade i forbindelse med uheldet, men ingen personer kom til skade.Fredag kl. 17.19 kom en anmeldelse om, at en 51-årig kvinde, som var turist fra Tyskland, havde påkørt et elskab på Frennebakken i Svaneke.
En borger kunne lørdag kl. 06.29 oplyse, at muren ved Hotel Østersøen i Svaneke var blevet påkørt i løbet af natten, og at der lå en tysk nummerplade på stedet. Derudover var to vejskilte også blevet beskadiget. Politiet fandt frem til ejeren af nummerpladen på en adresse i Svaneke. En 26-årig mand fra Tyskland, som havde ført bilen, blev sigtet for manglende agtpågivenhed samt for ikke at overholde forpligtelserne i forbindelse med et færdselsuheld.
Lørdag kl. 12.49 fik politiet en anmeldelse om, at en bilist havde påkørt et skilt i krydset mellem Søndre Landevej og Havnevej i Snogebæk. Føreren af personbilen, en 65-årig mand fra Bodilsker, blev sigtet for spirituskørsel i forbindelse med uheldet.
Spirituskørsel
En 53-årig mand fra Rønne, som førte en personbil, blev fredag kl. 08.19 standset af politiet på Møllevangen i Rønne. Manden havde en alkoholpromille, som var højere end det tilladte, og blev derfor sigtet for spirituskørsel. Derudover havde han ikke medbragt sit kørekort, hvilket han også blev sigtet for.
Natten til lørdag kl. 00.25 blev en 18-årig kvinde fra Nexø standset af politiet på knallert på Lille Madsegade i Rønne. Kvinden havde en alkoholpromille væsentligt over det tilladte, og blev derfor sigtet for spirituskørsel. Desuden blev en 17-årig mand fra Rønne, som var ejer af knallerten, sigtet for at have konstruktivt ændret knallerten, så den kunne køre betydeligt hurtigere end de 30 km/t, der er tilladt for en lille knallert, samt for at have overladt føringen af knallerten til den 18-årige kvinde, på trods af at hun ikke havde kørekort til køretøjet.
Lørdag kl. 02.53 blev en 41-årig mand standset i Søndergade i Rønne, kort tid efter at en patrulje havde set ham forlade et værtshus og køre væk i en personbil. Den 41-årige ønskede ikke at medvirke til en alkometertest. Han blev derfor anholdt, sigtet for spirituskørsel og kørt til Bornholms Hospital for at få taget en blodprøve, som kan fastslå mandens promille.
Lørdag kl. 16.35 blev en 66-årig kvinde fra Bodilsker, som førte en personbil, standset af politiet på Stensebyvejen i Bodilsker. Kvinden blev målt til at have en alkoholpromille over det tilladte og blev derfor sigtet for spirituskørsel.
Brand
Lørdag kl. 18.57 kom en anmeldelse om, at der var brand i en etageejendom på Rådhusstræde i Rønne. Brandvæsnet fik hurtigt branden under kontrol, og det blev sikret, at alle beboere var ude af bygningen. Slukningsarbejdet fortsatte frem til midnat. Politiet vil foretage tekniske undersøgelser på brandstedet med henblik på at fastslå årsagen til branden.
Uro i nattelivet
Politiet var natten til lørdag omkring kl. 02.00 til stede ved Palæcaféen i Rønne, hvor en 21-årig mand fra Jylland havde en uoverensstemmelse med en dørmand. Den 21-årige blev af politiet skønnet beruset og blev bortvist fra stedet.
Indbrud i værksted
Lørdag eftermiddag modtog politiet en anmeldelse om, at der var blevet begået indbrud i et værksted på Poulskervej i Poulsker, tilhørende en idrætsforening, hvor der var blevet stjålet værktøj. Indbruddet var sket i perioden fra søndag den 15. marts til lørdag den 11. april.
Fly fløj i cirkler
Lørdag kl. 16.39 blev Bornholms Politi kontaktet af en borger, som var bekymret over, at der var et fly, der fløj rundt i cirkler omkring lufthavnen. Bornholms Politi kunne efter at have været i kontakt med Bornholms Lufthavn betrygge borgeren med, at der var tale om en øvelsesflyvning.