Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Vestegns Politi

Nyhed

29. juni 2018 00:00

Politiet efterforsker skudepisode i Ishøj torsdag aften

Torsdag aften kl 18.18 modtog Københavns Vestegns Politi anmeldelse om skyderi i Ågården i Ishøj.

Københavns Vestegns Politi

Området omkring Ågården blev efterfølgende gennemsøgt med politihunde og i den forbindelse blev der fundet patronhylstre og patronfragmenter.

 

Københavns Vestegns Politi har efter skudepisoden talt med mulige vidner, men oplysningerne er sparsomme og politiet kan derfor ikke give signalement eller oplyse hvad der er skudt efter for nuværende.

 

Politiet har ingen oplysninger om at nogen skulle være ramt i forbindelse med skudepisoden, ligesom et motiv endnu ikke er fastlagt.

 

Københavns Vestegns Politi har et styrket politimæssige fokus på området i de kommende dage.

 

Eventuelle vidner kan kontakte Københavns Vestegns Politi hele døgnet på 43861448.

Pressekontakt

Telefon: 4026 3704
E-mail: kbhv-presse@politi.dk

11. april 2026

Københavns Vestegns Politi

Undersøgelse af dødsfald overgivet til DUP

Undersøgelse af dødsfald overgivet til DUP.

26. marts 2026

Københavns Vestegns Politi

Far forvoldte sit spædbarns død

En 30-årig mand er ved Retten i Glostrup idømt syv års fængsel for vold af særlig farlig karakter med døden til følge mod sin to måneder gamle søn.

26. marts 2026

Københavns Vestegns Politi

Fængsel til seks personer for frihedsberøvelse og afpresning

En kvinde og fem mænd i alderen 21 til 32 år er alle idømt mellem 6 måneder og 5½ års fængsel for at have medvirket til at frihedsberøve en kvinde i 30’erne og afpresset hende for at få hende til at betale 100.000 kroner.