Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

24. marts 2021 08:06

Fire anholdt i aktion mod bandemiljøet

Fire mænd, nogle af dem fra rocker- bandemiljøet, blev tirsdag anholdt i en større, koordineret politiaktion, som Særlig Efterforskning Vest stod bag. Aktionen er et led i efterforskningen af en stor narkosag, hvor der tidligere er blevet beslaglagt flere hundrede kilo amfetamin.

Særlig Efterforskning Vest

Foto: Østjyllands Politi

Under tirsdagens indsats blev der foretaget ransagning på adresser i flere jyske politikredse og i hovedstadsområdet. Ved ransagningerne blev der blandt andet fundet en skarpladt pistol. 

Tre af de anholdte sigtes for besiddelse og distribution af en omfattende mængde narkotika, mens den fjerde sigtes for at have været i besiddelse af et skydevåben. 

Særlig Efterforskning Vest slog første gang til i sagen den 28. juli sidste år og fulgte op med en aktion den 18. august. Ved de to aktioner anholdt politiet i alt 16 personer -  14 af dem blev varetægtsfængslet. Fem af dem har allerede fået dom i sagen.

 

Fremstilles i grundlovsforhør onsdag

De fire anholdte i tirsdagens aktion bliver fremstillet i grundlovsforhør onsdag kl. 9.30 ved Retten i Aarhus. 

”Det er vores vurdering, at de anholdte i dagens indsats har været en del af et større netværk, som har distribueret store mængder hård narko. Der er tale om organiseret kriminalitet med tråde til rocker-bandemiljøet, og vi kan ikke afvise, at der kommer flere anholdelser i sagen, ” siger politiinspektør i Særlig Efterforskning Vest, Carit Andersen. 

Anklagemyndigheden vil af hensynet til den videre efterforskning anmode om lukkede døre ved grundlovsforhøret onsdag, og Særlig Efterforskning Vest ønsker derfor ikke at oplyse yderligere om sagen p.t. 

 

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

30. juni 2025

Østjyllands Politi

Fire mænd idømt 19 års fængsel for røverier og voldtægter mod prostituerede

Ved Retten i Aarhus er fire yngre mænd i alderen 19-20 år mandag blevet idømt samlet 19 års fængsel for af have begået flere forhold af røveri og voldtægt mod en række prostituerede kvinder. Episoderne fandt sted i foråret 2024 på flere forskellige aarhusianske adresser.

27. juni 2025

Østjyllands Politi

EU-formandskab får stor betydning for trafikken i Aarhus

I forbindelse med den officielle indvielse af det danske EU-formandskab, vil flere centrale veje i Aarhus blive spærret omkring torsdag den 3. juli, hvor åbningsceremonien bliver afholdt. Afspærringerne får både betydning for bilisterne i Aarhus og for den kollektive trafik, mens der også vil blive indført et overflyvningsforbud over hele byen, som blandt andet er gældende for droner.

26. juni 2025

Østjyllands Politi

Er din bolig klar til sommerferie?

Når mange er afsted under sydligere himmelstrøg i sommerferien, er det desværre også højsæson for indbrudstyve. Østjyllands Politi opfordrer derfor til, at du gør en ekstra indsats for at sikre dit hus mod indbrud, hvis du skal afsted hjemmefra i ferien.