Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

28. november 2022 08:22

Læge tiltalt for endnu en krænkelse

En 30-årig læge, der oprindeligt var tiltalt for at have krænket tre kvindelige patienter, er nu blevet tiltalt for at have blufærdighedskrænket en fjerde kvinde.

Kredslogo for Østjyllands Politi

Foto: Østjyllands Politi

Ifølge tillægsanklageskriftet foregik episoden den 20. januar i år på Regionshospitalet Viborg, hvor lægen under en undersøgelse krænkede kvindens blufærdighed ved at befamle hende. 

Det var en anmeldelse, der kom på bagkant af presseomtalen af sagen, der fik politiet til at foretage en efterforskning og altså nu har ført til, at anklagemyndigheden har rejst tiltale. 

Den 30-årige, der har siddet varetægtsfængslet siden den 24. marts, var i forvejen tiltalt for at have krænket to kvindelige patienter seksuelt og for blufærdighedskrænkelse af en tredje kvinde. Overgrebene fandt ifølge tiltalen sted på Aarhus Universitetshospital og Regionshospitalet Viborg i januar og marts 2022. 

Den 30-årige har frivilligt ladet sin varetægtsfængsling løbe frem til, der er faldet dom i sagen.
Retsmøderne er berammet ved retten i Aarhus til den 13, 14, 20, og 21. december 2022. 

Østjyllands Politi ønsker ikke at kommentere sagen yderligere, før den bliver behandlet i retten. 

 

Pressekontakt

Anklager Rosa Pape, tlf. 2464 0331
 

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

12. september 2025

Østjyllands Politi

Bandemedlem dømt for skyderi mod rockerklubhus

En 23-årig mand, der er medlem af bandegrupperingen LTF, blev torsdag ved Retten i Randers idømt seks et halvt års fængsel for et skyderi mod Hells Angels' klubhus i Randers. Han blev desuden idømt et opholdsforbud og et kontaktforbud, der betyder, at han i fem år ikke må opholde sig i Randers Kommune eller kontakte LTF-medlemmer på nogen måde.

8. september 2025

Østjyllands Politi

Tre mænd dømt for groft overfald med hammer og koben

En 51-årig mand har fået alvorlige varige skader efter et overfald i Assentoft ved Randers i november sidste år - mandag blev tre mænd på hhv. 17, 24 og 26 år idømt fængselsstraffe for vold af særlig farlig karakter.

3. september 2025

Østjyllands Politi

Tog penge fra idrætsforening: Mor og søn dømt

En 61-årig kvinde misbrugte i en længere periode sin rolle som kasserer i en idrætsforening og overførte næsten en million kroner til private konti for at hjælpe sin søn. Nu er både hun og sønnen blevet dømt i sagen.