Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

28. november 2022 08:22

Læge tiltalt for endnu en krænkelse

En 30-årig læge, der oprindeligt var tiltalt for at have krænket tre kvindelige patienter, er nu blevet tiltalt for at have blufærdighedskrænket en fjerde kvinde.

Kredslogo for Østjyllands Politi

Foto: Østjyllands Politi

Ifølge tillægsanklageskriftet foregik episoden den 20. januar i år på Regionshospitalet Viborg, hvor lægen under en undersøgelse krænkede kvindens blufærdighed ved at befamle hende. 

Det var en anmeldelse, der kom på bagkant af presseomtalen af sagen, der fik politiet til at foretage en efterforskning og altså nu har ført til, at anklagemyndigheden har rejst tiltale. 

Den 30-årige, der har siddet varetægtsfængslet siden den 24. marts, var i forvejen tiltalt for at have krænket to kvindelige patienter seksuelt og for blufærdighedskrænkelse af en tredje kvinde. Overgrebene fandt ifølge tiltalen sted på Aarhus Universitetshospital og Regionshospitalet Viborg i januar og marts 2022. 

Den 30-årige har frivilligt ladet sin varetægtsfængsling løbe frem til, der er faldet dom i sagen.
Retsmøderne er berammet ved retten i Aarhus til den 13, 14, 20, og 21. december 2022. 

Østjyllands Politi ønsker ikke at kommentere sagen yderligere, før den bliver behandlet i retten. 

 

Pressekontakt

Anklager Rosa Pape, tlf. 2464 0331
 

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

6. juli 2026

Østjyllands Politi

Hjælp politiet: To mænd efterlyst for overfald i Asferg

Østjyllands Politi beder om offentlighedens hjælp til at få udfundet to mænd, der er mistænkt i en sag om et overfald, hvor en 20-årig mand blev udsat for grov vold, røveriforsøg og afpresning. Episoden fandt sted i midten af juni i Asferg.

3. juli 2026

Østjyllands Politi

Mand idømt fængsel for adskillige indbrud

En 33-årig mand blev tirsdag idømt et år og otte måneders fængsel ved Retten i Aarhus for blandt andet 11 indbrud og to indbrudsforsøg begået i en periode mellem december 2020 og april 2026.

3. juli 2026

Østjyllands Politi

Østjyllands Politi efterforsker skudepisode i Brabrand

Natten til fredag kl. 00.46 fik Østjyllands Politi en anmeldelse om, at der var afgivet skud på Gudrunsvej i Brabrand. Flere patruljer kørte hurtigt til stedet, hvor der blev foretaget afhøringer og lavet tekniske undersøgelser. En bygning var blevet ramt af projektiler, men ingen var kommet til skade. Der er p.t. ingen anholdte til sagen.