Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

29. juni 2020 15:18

Narkokurer dømt i stor kokainsag

En 29-årig mand er mandag ved Retten i Horsens blevet idømt otte års fængsel for sin rolle i et netværk, der smuglede kokain fra Danmark til Norge.

Særlig Efterforskning Vest

Foto: Østjyllands Politi

I retten blev den 29-årige dømt for at have fragtet en kasse med 11 kilo kokain fra en adresse i Brædstrup til en adresse i Hedensted. 

Politienheden Særlig Efterforskning Vest begyndte i efteråret 2019 efterforskningen af narkosmuglingen, og den 15. januar 2020 slog de til i en koordineret indsats med norsk politi. To 29-årige mænd fra Horsens-området blev anholdt og efterfølgende varetægtsfængslet, mens norsk politi anholdt en tredje mand på 50 år. 

I april faldt første dom i sagen, da en af de 29-årige blev idømt 13 års fængsel for at have været med til at smugle omkring 25 kilo kokain fra Danmark til Norge. 

 

Erkendte i retten

Mandag blev den anden 29-årige så dømt i sagen. 

”Dommen er endnu et eksempel på, hvor hårdt der bliver slået ned på kriminalitet med store mængder hård narkotika. Politiet har foretaget en rigtig god efterforskning, der fik standset netværkets indsmugling af narko, og fik forhindret mange kilo kokain i at ende på gaden, ” siger specialanklager i Særlig Efterforskning Vest, Lars Petersen. 

Den 29-årige erkendte forholdet – han udbad sig betænkningstid i forhold til at anke dommen. 

Den tredje mand, der p.t. sidder frihedsberøvet i Norge, vil få sin sag behandlet af norsk politi. 

Pressekontakt

Senioranklager Lars Petersen, tlf. 3063 7165 

 

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

13. august 2026

Østjyllands Politi

Østjyllands Politi har fået ny politidirektør

Frits Kjeldsen tiltrådte 1. august som ny politidirektør ved Østjyllands Politi. Den nye politidirektør kommer fra stillingen som politidirektør i Syd- og Sønderjyllands Politi og overtager for Kirsten Dyrman, som er gået på pension fra udgangen af juli.

11. august 2026

Østjyllands Politi

Idømt flere års fængsel for voldsomme røverier

I løbet af få dage i februar begik en 25-årig mand flere alvorlige røverier og røveriforsøg, hvor han truede og stak tilfældige borgere med kniv. Det lykkedes politiet at få ham og stoppet, og torsdag blev han ved Retten i Aarhus idømt fem års fængsel.

3. august 2026

Østjyllands Politi

To 16-årige og en 15-årig anholdt: Sigtet for forsøg på terrorisme

Østjyllands Politi anholdt mandag morgen i samarbejde med PET og Københavns Politi to 16-årige drenge og en 15-årig dreng, som blev sigtet for forsøg på terrorisme.