Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

16. marts 2026 13:44

Røveri i supermarked: Kan du genkende gerningsmanden?

Østjyllands Politi efterforsker to røverier begået mod Coop 365 på Norges Allé i Aarhus N, og i den forbindelse offentliggør politiet nu overvågningsbilleder af gerningsmanden.

Røver, coop, aarhus N,

Den 19. december sidste år kom en mand ind i butikken, hvor han stjal flere varer og truede personalet, da de forsøgte at standse ham.

Den 3. februar kl. 19.25 indfandt samme mand sig så i butikken igen, og denne gang fyldte han en vogn med varer og gik forbi kasselinjen uden at betale. En ansat forsøgte at stille sig i vejen, men gerningsmanden skubbede ham hårdt væk og truede personalet, inden han gik fra stedet.

Østjyllands Politi har på forskellig vis forsøgt at finde frem til gerningsmanden, men det har ikke været muligt at identificere ham. Derfor beder politiet nu offentligheden om hjælp i håb om, at nogen kan se, hvem han er.

Desværre er overvågningsbillederne ikke i bedste kvalitet, men det er alligevel politiets håb, at nogen kan genkende ham ud fra ansigt eller beklædning.

Ingen af de ansatte kom til skade i forbindelse med episoderne, men da der blev anvendt trusler og skub under tyverierne, efterforskes sagerne som røverier.

 

Oplysninger til politiet kan gives på tlf. 114. 

 

Røver, coop, aarhus N,Røver, coop, aarhus N,

Røver, coop, aarhus N,


Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

6. marts 2026

Østjyllands Politi

Idømt fængsel og frakendt førerretten for flere forhold af vanvidskørsel på motorcykel

En 30-årig mand er ved Retten i Aarhus blevet idømt to år og tre måneders fængsel for en lang række overtrædelser af færdselsloven, herunder adskillige tilfælde af såkaldt vanvidskørsel på motorcykel. Den 30-årige mand er desuden blevet frakendt førerretten i ti år og har fået konfiskeret to motorcykler, som tidligere var blevet beslaglagt af politiet.

5. marts 2026

Østjyllands Politi

19-årig mand skubbet ud foran tog: Intensiv efterforskning er i gang

Østjyllands Politi modtog onsdag aften en anmeldelse om, at en person var blevet skubbet ud på togskinnerne ved letbanestationen i Mørke. Aftenen og natten igennem har politiet været til stede i området og indhentet videoovervågning og foretaget sporsikring. Sagen bliver efterforsket intensivt med henblik på at få fastlagt et hændelsesforløb og få foretaget anholdelse af gerningsmanden.

24. februar 2026

Østjyllands Politi

Mistænkt i voldtægtssag fra Langenæs anholdt i England og udleveret til Danmark

Betjente fra Østjyllands Politi har tirsdag formiddag været en tur i England i forbindelse med udleveringen af 27-årig mand, der er mistænkt i en voldtægtssag fra Langenæs i Aarhus C. Den 27-årige mand blev anholdt i december sidste år i Manchester forud for sin udlevering til retsforfølgelse i Danmark, og han vil onsdag formiddag blive fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Aarhus.