Spring til hovedindhold

Forslag

Rigspolitiet

Nyhed

23. november 2021 15:16

Flere end 700 sigtet for uopmærksomhed i trafikken

I uge 46 gennemførte politiet en landsdækkende målrettet indsats mod uopmærksomhed i trafikken.

Uopmærksomhed er blandt de hyppigste uheldsfaktorer i trafikken og kan være årsag til en tredjedel af alle uheld, viser undersøgelser. Uopmærksomhed i trafikken kendetegnes bl.a. ved brug af håndholdt mobiltelefon, indstilling af GPS underkørsel, at læse fragtbreve eller mødereferater og lignende. Politiets målrettede indsats i uge 46 skulle være med til at nedbringe distraktion som uheldsårsag. Indsatsen støttede op om Rådet for Sikker Trafiks kampagne ”Kør bil, når du kører bil” og Færdselssikkerhedskommissionens nationale handlingsplan.


”Når vi bevæger os rundt i trafikken, er det meget vigtigt, at vi er opmærksom-me og viser hensyn overfor alle de andre trafikanter. I sidste ende drejer det sig om, at vi alle kommer hele hjem”, udtaler Christian Berthelsen, politiassistent, Rigspolitiets Nationale Færdselscenter.

 

Ved kontrollerne i uge 46 sigtede politiet blandt andet:

• 416 for at benyttet håndholdt kommunikationsudstyr
• 148 for manglende brug af sikkerhedssele
• 146 for kørsel frem for rødt/gult lys

Fakta:

• I gennemsnit foretager vi os distraherende ting i 30% af den tid, vi kører bil.
• 70 % af dét, der distraherer os, foregår inde i bilen.

(Kilde: Rådet for sikker trafik)

 

Gode råd:

• Drop mobilen og sociale medier, når du kører bil.
• Hold ind til siden, hvis du skal indstille din GPS eller ringe.
• Hold ind til siden og få ro i bilen, hvis børnene er urolige og kræver din opmærksomhed.
• Lad være med at lede efter ting, du taber. Kør ind til siden - eller vent til du kommer frem.
• Kig på trafikken, også mens du taler med dine medpassagerer.
• Få andre i bilen til f.eks. at skrue låget af din vandflaske, taste på GPS, række dig solbriller etc.

 

(Kilde: Rådet for sikker trafik)

 

Pressekontakt: 

Tlf. 41740440

E-mail: presse@rigspoliti.dk

 

 

Kontakt en pressemedarbejder i Rigspolitiet

Pressetelefon: 4174 0440

E-mail: presse@politi.dk

23. juni 2025

Rigspolitiet

Politiet genoptager snarest salget af konfiskerede køretøjer - momspligt er nu afklaret

Politiet forventer snarest at kunne genoptage salget af konfiskerede køretøjer på auktion. Salget har været midlertidigt sat i bero, imens Skattestyrelsen har vurderet, om der skal afregnes moms af indtægterne. Den vurdering er nu afsluttet, og Skattestyrelsen har konkluderet, at politiet er momspligtigt, når konfiskerede køretøjer og andre genstande sælges på auktion på vegne af politiet.

4. april 2025

Rigspolitiet

Ny rapport viser kriminalitetsramte borgeres tilfredshed med politiet

En ny undersøgelse af kriminalitetsramte borgeres tilfredshed med politiets håndtering af deres sag viser flere områder, hvor der er plads til forbedring.

14. marts 2025

Rigspolitiet

Ny undersøgelse bekræfter, at politiet bruger markant flere ressourcer på psykisk sårbare

En ny omfattende undersøgelse udarbejdet af ROCKWOOL Fonden i samarbejde med Rigspolitiet viser, at politiopgaver, der involverer psykisk sårbare borgere, er firdoblet i perioden fra 2008 til 2022.