Spring til hovedindhold

Forslag

Rigspolitiet

Nyhed

24. juni 2023 12:03

Udnævnelse af ny politidirektør til Nordsjællands Politi

Justitsministeren har indstillet til HM Dronningen, at politidirektør i Rigspolitiet Lykke Sørensen per 1. august 2023 udnævnes som ny politidirektør i Nordsjællands Politi.

Lykke Sørensen, politidirektør i Nordsjællands Politi

Lykke Sørensen er uddannet cand. jur. og har været politidirektør siden 1. august 2020. Før det var Lykke Sørensen direktør i Center for Straffuldbyrdelse i Direktoratet for Kriminalforsorgen, ligesom hun tidligere har været afdelingschef i UIM, vicedirektør i Udlændingestyrelsen og juridisk chef i PET. Lykke Sørensen har bortset fra domstolene arbejdet inden for alle dele af straffesagskæden.

 

Lykke Sørensen udtaler: "Jeg glæder mig til at blive en del af Nordsjællands Politi og samarbejdet med alle de dygtige medarbejdere. I begyndelsen af min karriere var jeg anklager i Københavns Politi, og efterfølgende har jeg slået mine folder hos bl.a. de overordnede myndigheder i politiet og anklagemyndigheden. Jeg ser frem til for første gang at være en del af øverste ledelse i en politikreds og medvirke til at løse vores opgaver helt tæt på borgerne. Samtidig er det med vemod, at jeg forlader Politiområdet og siger farvel til nogle fantastiske kolleger. Jeg ved, at jeg kommer til en velfungerende politikreds, og jeg vil som politidirektør i Nordsjællands Politi gøre mit yderste for, at Nordsjællands Politi også fremover bidrager til den samlede opgaveløsning i politiet og anklagemyndigheden."

 

Rigspolitichef Thorkild Fogde siger om udnævnelsen: "Lykke Sørensen er en meget kompetent og handlekraftig leder, som brænder for politiets og anklagemyndighedens kerneopgaver. Lykke Sørensen har ydet en meget stor indsats i reformen af Rigspolitiet, og jeg ser frem til at fortsætte det gode samarbejde i hendes nye rolle som politidirektør i Nordsjællands Politi."

CV

Politidirektør Lykke Sørensen
Født 15. marts 1966
Juridisk kandidat fra januar 1993 fra Københavns Universitet

 

Karriere

01-08-2020: Politidirektør, Rigspolitiet
01-10-2017: Straffuldbyrdelsesdirektør, Kriminalforsorgen
01-08-2015: Afdelingschef, UIM, Udlændingeafdelingen
01-08-2014: Vicedirektør, Udlændingestyrelsen
01-07-2007: Juridisk chef, PET
01-07-2003: Vicestatsadvokat, Rigsadvokaten
01-05-2001: Souschef, JM, Det Internationale Kontor
01-02-1999: Fuldmægtig og sektionsleder, JM, Det Internationale Kontor
01-06-1998: Fuldmægtig og sektionsleder, JM, Politikontoret
01-04-1997: Rigsadvokatfuldmægtig, Rigsadvokaten
01-03-1995: Anklager, Politidirektøren i København
01-02-1993: Fuldmægtig, JM, Civilrestdirektoratet

Kontakt en pressemedarbejder i Rigspolitiet

Pressetelefon: 4174 0440

E-mail: presse@politi.dk

19. februar 2026

Rigspolitiet

Genetisk slægtsforskning: De første prøvesager er sendt afsted

I et samarbejde med de amerikanske myndigheder om genetisk slægtsforskning har politiet nu sendt de første straffesager afsted, så dna-spor fra sagerne kan blive sammenholdt med oplysninger fra en dna-baseret slægtsforskningsdatabase.

3. februar 2026

Rigspolitiet

Falske 20-kroner i omløb

Politiet advarer om, at der i øjeblikket er falske mønter i omløb. Borgere og erhvervsdrivende bør derfor udvise særlig opmærksomhed, når de modtager 20-kroners mønter.

29. januar 2026

Rigspolitiet

Alvorlig ulykke på motorvejen i nat

En person er omkommet.