Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

23. december 2020 13:37

Illegal fyrværkerifabrik fundet i Tinglev

Tusindvis af både færdige kanonslag og dele til produktionen af endnu flere blev beslaglagt på stedet

Syd- og Sønderjyllands Politi fandt i går, tirsdag, en illegal fyrværkerifabrik i en industribygning på Mads Clausensvej i Tinglev.

Baggrunden for ransagningen af bygningen er den afskydning af ulovligt fyrværkeri, som især har fundet sted i Aabenraa-området. Syd- og Sønderjyllands Politi har efterforsket mod mulige bagmænd, og det var i den forbindelse stedet blev fundet.

Ransagningen viste hurtigt, at der på stedet blev fremstillet ulovlige kanonslag. Der blev fundet flere tusinde kanonslag og en mængde krudt.

Derefter blev EOD, Forsvarets ammunitionsrydningstjeneste, tilkaldt.
Sammen med EOD blev kanonslagene talt op og krudtet vejet. Det viste sig, at der var 3106 kanonslag samt en spand med knap tre kg krudt.

At produktionen skulle være fortsat stod helt klart.  På stedet lå 4212 tomme paprør, der kunne laves kanonslag af. Tomme kasser viste spor at yderligere næsten 1600 kanonslag.
Desuden lå der værktøj til fremstilling af kanonslag.

På stedet stod en elektrisk palleløfter. Det viste sig, at den var stjålet fra et lager på Nordsjælland i 2015 og er nu i politiets varetægt. 

En 24-årig og en 32-årig mand fra Aabenraa er sigtet for overtrædelse af fyrværkeriloven med underliggende bekendtgørelser. Den 24-årige har erkendt.

Mediernes kontaktperson er politikommissær Thomas Berg, tlf. 51 51 05 97
 

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

15. april 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

To personer dømt for flere forhold af brandstiftelse

RETTET TIL MANDAG To personer blev mandag ved Retten i Sønderborg dømt skyldige i en sag om forsætlig brandstiftelse begået på forskellige adresser i Aabenraa Kommune.

11. april 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Politiet advarer om livsfarlige piller

Efterforskning viser, at der kan være livsfarlige piller i omløb

10. april 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Særlig færdselsindsats forløb uden de store problemer

Færdselsbetjentene sigtede i lørdags i alt 38 bilister for overtrædelser af færdselsloven. Dertil kom 61 ATK-hastighedssager, hvoraf syv udløste et klip i kørekortet.