Spring til hovedindhold

Forslag

Politi fandt opioider ved ransagning


En 44-årig mand blev i går sigtet for overtrædelse af loven om euforiserende stoffer

Syd- og Sønderjyllands Politi ransagede torsdag en adresse i Esbjerg og fandt blandt andet opioider på stedet.

 

I forbindelse med politiets indsats mod narko og ulovlige piller observerede en patrulje torsdag eftermiddag aktivitet omkring en adresse i Esbjerg, hvor to personer udviste en mistænkelig adfærd. De to personer blev visiteret, og da der blev fundet euforiserende stoffer på dem, blev de begge sigtet og adressen ransaget. Politiet fandt ved ransagningen blandt andet flere end 1500 piller i form af benzodiazepiner, opioider og ulovlige lægemidler.

 

I forbindelse med ransagningen blev en 44-årig mand sigtet for overtrædelse af loven om euforiserende stoffer og lægemiddelloven.

 

”Vi er meget tilfredse med at have fået sigtet en af de personer, der sælger blandt andet opioider til stor skade for blandt andet unge mennesker i Esbjerg. Vi tager  bekæmpelsen af opioider meget alvorligt og gør, hvad vi kan for at bekæmpe salget af de ulovlige stoffer, siger politikommissær Frederik Aalborg Nielsen.

 

Udover de ulovlige piller fandt politiet også ulovlige cigaretter ved ransagningen.

 

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

14. september 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

56-årig mand udsat for overfald i sit hjem

Overfaldet er sket i en lejlighed på Grådybet i Esbjerg. Politiet vil mandag være øget til stede i området med fodpatruljer og cyklende patruljer.

10. september 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

To mænd dømt for vidnetrusler og vold

To mænd blev ved Retten i Sønderborg i dag idømt fængsel for blandt andet vidnetrusler Rettelse: Forholdet med den 64-årige var alene vidnestrusler. Ikke vold

9. september 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Politi søger ejer af stjålne øl, cigaretter og shots

To mænd standset i stjålen bil med tyvekoster blev sigtet for en lang række lovovertrædelser