Spring til hovedindhold

Forslag

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Døgnrapport

1. september 2025 11:06

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi: Uddrag af weekendens døgnrapporter

Her kan du læse et uddrag af døgnrapporterne fra weekende 29.-31. august

RØDBYHAVN: Straksbøde for at have peberspray

Toldstyrelsen undersøgte fredag formiddag en udenlandsk lastbil, som var kommet i land fra færgen i Rødbyhavn, og her dukkede der en peberspray op i en taske i førerkabinen. Derfor blev politiet tilkaldt. Den ulovlige peberspray blev konfiskeret, og chaufføren – en 59-årig mand fra München – blev sigtet for overtrædelse af våbenloven. Han fik en bøde på 3.000 kroner, som han betalte, inden han kunne køre videre.

 

VORDINGBORG: 81-årig mistede livet i færdselsulykke på Sydmotorvejen

Fredag formiddag skete der et færdselsuheld på Sydmotorvejen ved Vordingborg, hvor en 81-årig blev så hårdt kvæstet, at han afgik ved døden. Der var en 76-årig og en 81-årig kvinde med i bilen, og de blev begge fløjet til behandling for deres skader på rigshospitalet. Den 81-årig har formentlig fået et ildebefindende, så han mistede herredømmet over bilen, der kom ud i rabatten og ramte motorvejsbroen ved Stensved. Motorvejen var af hensyn til redningsarbejdet spærret frem til klokken 12.52, hvor et enkelt spor blev genåbnet. De to kvinder er fortsat indlagt, men der er ingen oplysning om deres tilstand.

 

KORSØR: Sigtet for at flyve med drone

Fredag kokken 10.20 indløb en anmeldelse om, at der kørte en bil p?å lavbroen over Storebælt i retning mod Sjælland, og at en mand havde hængt ud af vinduet og filmet. Samtidig fløj en drone over broen, og den pågældende bil kørte af broen på Sprogø, hvor den parkerede. Det viste sig at være tre udenlandske mænd, der fortalte, at de var i færd med at optage en reklamefilm for et tysk firma. Imidlertid er det ikke tilladt at flyve med en drone over lavbroen og tæt på jernbanesporet. Dronepiloten, en 30-årig mand, blev sigtet for overtrædelse af dronereglerne og fik en bøde på 3.000 kroner.

Trafikstyrelsens hjemmeside kan du læse mere om reglerne for at flyve med droner, både som fritidsfjernpilot og som professionel fjernpilot.

 

NÆSTVED: Tre ældre udsat for bedrageri

I løbet af fredagen var tre borgere udsat for såkaldte "bank"bedragerier. Fremgangsmåden var stort set den samme i alle tre tilfælde, bortset fra, at de kriminelle udgav sig fra at ringe fra tre forskellige banker. I hvert tilfælde lykkedes det "banken" at overbevise borgeren om, at der var nogle mistænkelige transaktioner i gang på deres konti, og at det var nødvendigt, at de afleverede kredit- og betalingskort til et bankbud. Budet tilbød så samtidig at tage eventuelle værdier med retur i sikkerhed (!) i "banken", og på den måde snød bedragerne sig til guldsmykker fra to kvinder på henholdsvis 80 og 84 år. De fik også udleveret kort og koder, og det samme overgik en 81-årig mand, og i to af tilfældene lykkedes det bedragerne at hæve kontanter på kortene, inden de blev spærret. Politiet efterforsker anmeldelserne som bedragerier.

Politiet opfordrer til at være skeptisk, når ukendte personer kontakter dig og udgiver sig for at være fra banken eller fra en form for myndighed. Det er ofte ældre mennesker, der bliver fuppet eller udsat for bedrageri. Et godt råd er, at man afbryder samtalen og i stedet ringer til sine yngre pårørende, som kan hjælpe. Hvis du har ældre familiemedlemmer eller venner, så tal med dem om ikke at udlevere personlige oplysninger, koder eller betalingskort.

Det er også en mulighed at få udeladt telefonnummer, så svindlerne ikke kan finde dit telefonnummer. Kontakt dit teleselskab for at få udeladt nummer.

Husk, at hverken banker eller offentlige myndigheder uopfordret vil bede dig om at overføre penge eller spørger efter dine personlige oplysninger som cpr-nummer, MitID eller pinkoder over mail, sms eller opkald – og de kommer slet ikke ud til din bopæl for at hente dit kort eller spørger uopfordret til, hvornår du er hjemme.

Udlever aldrig kort eller koder. Afbryd straks samtalen og lav et kontrolopkald til hovedtelefonnummeret eller til politiets servicecenter på tlf. 1-1-4. Se mere på Sikker Digitals hjemmeside.

 

SAKSKØBING: Vanvidsbilist sigtet og bilen beslaglagt

En af politiets målevogne fra den automatiske trafikkontrol stod fredag eftermiddag på Kroggårdsvej i Sakskøbing, hvor der er hastighedsbegrænsning på 60 km/t. Klokken 17.08 kom en bil blæsende, og den blev målt til at køre 128 km/t, og når det er dobbelt op på hastighed, er der tale om vanvidskørsel. Klokken 17.36 fik politiet kontakt til bilejeren, og det kom frem, at det var en 23-årig udenlandsk mand, der havde kørt bilen. Han blev anholdt klokken 18.33 og sigtet for hastighedsovertrædelsen, og den bil, han kørte i, blev beslaglagt. Den 23-årige er fortsat anholdt, og hans forhold skal undersøges nærmere af politiets udlændingekontrolafdeling.

 

HASLEV: 17-årig kørte med for høj promille

Politiet standsede natten til lørdag en 17-årig mand fra Haslev, der kom kørende uden lys på i Skolegade i Haslev. En alkometertest viste, at han havde en promille, der var højere end det tilladte, og desuden var der ikke en lovlig ledsager med i bilen, og den 17-årige kørte i et tidsrum, hvor det ikke var tilladt. Derfor blev han anholdt klokken 1.34 og sigtet for overtrædelse af færdselsloven.

Der er nogle særlige regler, der skal følges, når man kører bil som 17-årig. Dels er det påkrævet, at der er en ledsager med i bilen, som opfylder en række betingelser, dels er det ikke tilladt at køre bil mellem klokken 20.00 og klokken 5.00, og promillegrænsen er 0,2 o/oo i stedet for 0,5 o/oo. Du kan læse mere om de specifikke regler på Færdselsstyrelsens hjemmeside.

 

SLAGELSE: Sigtet for butikstyveri

Politiet blev lørdag eftermiddag kaldt til en forretning på Rådhuspladsen i Slagelse. Her havde butikspersonalet genkendt en kunde, der ugen forinden havde stjålet varer i forretningen for knap 4.200 kroner. Det var en 48-årig mand fra Vestsjælland, og ud fra overvågningsbillederne kunne det fastlægges, at han havde været i forretningen tidligere, hvor tyveriet blev begået. Han blev herefter sigtet for butikstyveriet.

 

KALVEHAVE: Stak af efter færdselsuheld – bilen blev beslaglagt

Lørdag klokken 14.32 blev en bil, som holdt parkeret på Kalvehave Havnevej i Kalvehave, påkørt af en anden bil. Føreren stak imidlertid af fra stedet, men på baggrund af vidneforklaringer fandt politiet kort efter frem til ham. Det var en 38-årig mand, og en alkometertest viste, han havde en tårnhøj promille, som langt oversteg to promille. Derfor blev han anholdt klokken 14.55 og sigtet for kørsel i påvirket tilstand og for at stikke af fra et færdselsuheld. Den bil, han havde kørt i, blev beslaglagt, da der er tale om vanvidskørsel, og der blev taget en blodprøve af den 38-årige, som blev afhørt og løsladt igen klokken 18.42.

 

GLUMSØ: Kom op at slås

To mænd kom lørdag omkring klokken 23.15 op at slås. Det skete i Storegade i Glumsø, og det fremgår ikke helt klart, hvad der udløste stridighederne, men det kom til at noget skubberi, og politiet blev tilkaldt. Her traf betjentene en 27-årig mand fra Sandved og en 40-årig mand fra Ringsted, og de blev begge sigtet for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen.

 

NYKØBING: Truede med kniv på værtshus

Natten til søndag kom det til et voldeligt optrin på et værtshus i Jernbanegade i Nykøbing. En gæst på stedet var raget uklar med en anden gæst og havde vist en kniv og truet den anden. Politiet anholdt klokken 2.49 en 36-årig mand fra Frederiksberg, som blev sigtet for trusler, for overtrædelse af knivloven og for overtrædelse af restaurationsloven. Den anden gæst var en 25-årig mand fra Falster, som ikke kom noget til ved episoden. Den anholdte blev taget med til politistationen i Nykøbing, hvor han blev afhørt og løsladt igen klokken 4.40.

 

NÆSTVED: 17-årig forsøgte at fuppe ved indgangen

En 17-årig mand fra lokalområdet blev natten til søndag sigtet for dokumentfalsk. Han havde kort forinden forsøgt at komme ind på et værtshus i Ramsherred og havde forevist et kørekort, hvoraf det fremgik, han var fyldt 18 år. Medarbejderne på stedet tilkaldte politiet, og den 17-årige blev sigtet i sagen.

Optrinet fik en anden gæst i nattelivet – en 18-årig mand – til at blande sig og forstyrre politiets arbejde. På trods af flere påbud om, at han skulle holde afstand, blev han ved, og for at få ro på stedet blev han anholdt klokken 3.24 og sigtet for overtrædelse af straffelovens bestemmelser om at lægge hindringer i vejen for politiets arbejde. Han blev løsladt kort efter.

Kort efter blev politiet kaldt til Grønnegade, hvor to yngre kamphaner havde haft en uoverensstemmelse og var havnet i et mindre slagsmål. Politiet anholdt klokken 4.12 en 19-årig mand og en 17-årig mand, begge fra Haslev, og de blev sigtet for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen. De blev begge to taget med til politistationen i Næstved og løsladt igen nogle timer senere.

 

NØRRE ALSLEV: 15-årig på hurtig knallert

Færdselspolitiet standsede søndag klokken 17.25 en 15-årig dreng, der kom kørende på knallert på Nykøbingvej i Nørre Alslev. Knallerten blev tjekket på et rullefelt, og her viste det sig, den kunne køre en hel del hurtigere end tilladt. Derfor blev den 15-årige sigtet for at køre på en konstruktivt ændret knallert

 

NÆSTVED: Ramt af strømpistol og anholdt

Søndag aften fik politiet en anmeldelse fra personalet på et værtshus i Næstved om, at der var en gæst på stedet, der optrådte noget utryghedsskabende. Da politiet ankom, pustede den pågældende sig op, og det virkede som om, han ville gøre udfald mod betjentene, som trak strømpistolen og advarede ham. Advarslen fik ham ikke til at falde til ro, så han blev ramt og passiviseret. Det var en 28-årig mand fra Næstved, som blev anholdt klokken 20.03. Han blev sigtet for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen, og da han blev visiteret, fandt politiet en klump hash på 4,6 gram på ham. Han blev derfor også sigtet for overtrædelse af lov om euforiserende stoffer og løsladt efter en kort afhøring på politistationen.

 

 

Offerrådgivningen yder støtte til ofre, vidner og pårørende til ofre for kriminalitet og ulykke. I Danmark er der 12 lokale offerrådgivninger – én i hver politikreds. Hver af disse yder støtte telefonisk og ved fysisk møde.

Ring på tlf. 116 006 eller se Offerrådgivningens hjemmeside.

 

 

 

INDBRUD

Politiet har i weekenden modtaget følgende anmeldelser om indbrud i privat beboelse:

 

By Vej Tidsrum Udbytte
Haslev Pilevang Torsdag klokken 19.30 – fredag klokken 10.00 Smykker
Næstved Plantevej, Appenæs Lørdag klokken 12.30 – søndag klokken 0.06 Ikke gjort op hvad der er stjålet
Næstved Tove Ditlevsens Vej Lørdag klokken 13.00-23.28 Smykker
Næstved Tove Ditlevsens Vej Lørdag klokken 11.30 – søndag klokken 8.40 Smykker og jubilæumsmønter
Næstved Tove Ditlevsens Vej Torsdag klokken 14.00 – søndag klokken 7.00 Smykker
Slagelse Skælskørvej Fredag klokken 10.00-14.30 Smykker

 

 

 

HASTIGHEDSKONTROLLER

Politiet har i weekenden haft følgende hastighedskontroller:

 

By Vej Tid Type Kontrollerede Fartbilister Tilladt Hurtigste Klip
Faxe Køgevej Søndag klokken 13.48-19.30 ATK 779 33 60 km/t 85 km/t Fire klip
Haslev Karisevej, Druestrup Søndag klokken 13.59-19.45 ATK 455 38 70 km/t 112 km/t Tre klip
Haslev Køgevej, Freerslev Lørdag klokken 13.50-16.20 ATK 462 6 60 km/t 82 km/t Et klip
Haslev Ringstedvej Lørdag klokken 17.02-19.47 ATK 336 13 80 km/t 118 km/t To klip
Herlufmagle Suså Landevej, Torpe Fredag klokken 4.54-10.54 ATK 1340 66 70 km/t 112 km/t Seks klip
Korsør Vestmotorvejen Fredag klokken 7.19-12.58 ATK 6334 147 90 km/t 145 km/t 12 klip
Nakskov Tårsvej, Branderslev Fredag klokken 18.00 – lørdag klokken 1.30 ATK – bestilt færdselskontrol 264 37 50 km/t 86 km/t Otte klip og en betinget frakendelse
Nykøbing Skovalleen Fredag klokken 18.44 lørdag klokken 0.51 ATK 783 35 50 km/t 75 km/t Tre klip
Nysted Sakskøbingvej Fredag klokken 18.16-20.16 ATK – bestilt færdselskontrol 80 2 80 km/t 112 km/t Et klip
Næstved Vallensved Bygade, Vallensved Fredag klokken 13.39-18.45 ATK 2252 21 50 km/t 73 km/t Et klip
Sakskøbing Kroggårdsvej Fredag klokken 13.40-17.32 ATK 372 16 60 km/t 128 km/t En ubetinget frakendelse
Stege Kostevej, Koster Fredag klokken 18.05-22.00 ATK 395 29 60 km/t 86 km/t Et klip
Stege Ulvshalevej Fredag klokken 15.55-17.25 ATK – bestilt færdselskontrol 86 3 50 km/t 84 km/t Et klip og en betinget frakendelse
Tappernøje Strandvejen, Bredeshave Lørdag klokken 16.54-22.40 ATK 245 27 50 km/t 97 km/t Fire klip og to betingede frakendelser
Vordingborg Næstvedvej Lørdag klokken 16.28-22.58 ATK – bestilt færdselskontrol 609 34 60 km/t 94 km/t Seks klip
Vordingborg Sydmotorvejen Søndag klokken 13.21-19.51 ATK 4312 80 90 km/t 141 km/t Fem klip

 

 

 

FÆRDSELSKONTROLLER

I weekenden har politiet haft en enkelt færdselskontrol:

 

By Vej Tidspunkt ?
Slagelse Bildsøvej, Næsby Strand Søndag klokken 20.20-20.45 ingen sager

 

Husk, at det er muligt at bestille en færdselskontrol på politiets hjemmeside.

 

 

 

PÅVIRKEDE TRAFIKANTER

I weekenden har politiet standset følgende påvirkede trafikanter:

 

By Vej Tidspunkt Person Sigtet for
Haslev Skolegade Lørdag klokken 1.30 17-årig mand Spirituskørsel og kørsel uden for det tilladte tidsrum
Kalvehave Kalvehave Havnevej Lørdag klokken 14.32 38-årig mand Narkokørsel
Nykøbing Gaabensevej Lørdag klokken 2.50 44-årig mand Spirituskørsel
Næstved Præstøvej Lørdag klokken 12.35 47-årig mand Narkokørsel og kørsel uden førerret. Ejeren af bilen blev sigtet for at overlade den til en person uden kørekort
Rødbyhavn Indrejsefeltet Lørdag klokken 10.17 46-årig mand Narkokørsel
Rødbyhavn Indrejsefeltet Søndag klokken 21.30 20-årig mand Narkokørsel
Slagelse Rosengården Søndag klokken 17.09 33-årig mand Narkokørsel
Slagelse Skovsøgade Søndag klokken 4.10 22-årig mand Spirituskørsel
Sorø Slagelsevej Søndag klokken 21.59 45-årig mand Spirituskørsel
Stubbekøbing Nykøbingvej Fredag klokken 7.25 58-årig mand Narkokørsel

 

Pressekontakt

Kommunikation:

E-mail: ssj-kommunikation@politi.dk

Inden for alm. kontortid: Tlf. 4133 1515 (modtager ikke sms)

 

Anne Dorte Hoppe Søe

E-mail: aso021@politi.dk

Tlf.: 2276 3593

 

Palle O. Hansen

E-mail: pha010@politi.dk

Tlf.: 4132 8267

 

Vagtcentralen:
E-mail: ssj@politi.dk
Pressetelefon: 4132 8718

 

2. september 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Sydsjællans og Lolland-Falsters Politi: Uddrag af døgnrapporten fra mandag 1. september

Butikstyveri, blufærdighedskrænkelse og brandstiftelse. Se uddraget af mandagens døgnrapport

29. august 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi: Uddrag af døgnrapporten fra torsdag 28. august

Her kan du læse et uddrag fra torsdagens døgnrapport

28. august 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi: Uddrag af døgnrapporten fra onsdag 27. august

Hash, kaffe og to indbrudstyve.Se uddraget fra onsdagens døgnrapport