Spring til hovedindhold

Forslag

Fortsat lukning af klubhuse med tilknytning til Bandidos

Sydsjællands og Lolland-Falster Politi har besluttet at forlænge lukningen af to klubhuse i Næstved og i Flakkebjerg, som har tilknytning til Bandidos.

Konflikten mellem grupperingerne Bandidos MC og NNV har siden årsskiftet bl.a. vist sig ved flere voldsomme episoder i hovedstadsområdet og den nordøstlige del af Sjælland, hvor der er benyttet skydevåben, eksplosiver og brandbomber.

 

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi besluttede den 28. januar 2021 at lukke to klubhuse i Næstved og i Flakkebjerg, som har tilknytning til Bandidos, da det blev vurderet, at der var en nærliggende risiko for, at konflikten kunne brede sig til politikredsen. Lukningen skete af sikkerhedsmæssige årsager, da klubhusene potentielt kunne blive udsat for angreb til fare for de omkringboende.

 

Den 11. februar blev lukningen forlænget, og politikredsen vurderer, at betingelserne for lukningen af klubhusene stadig er til stede. Derfor forlænger Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi igen forbuddet mod enhver adgang til adresserne Ringstedgade 229A i Næstved og Flakkebjerg Stationsvej 10B i Flakkebjerg yderligere 14 dage frem til den 11. marts 2021.

 

Beslutningen om forbuddet er taget i medfør af lov om forbud mod ophold på bestemte ejendomme ("Rockerloven").

Pressekontakt

Kommunikation:

E-mail: ssj-kommunikation@politi.dk

Inden for alm. kontortid: Tlf. 4133 1515 (modtager ikke sms)

 

Anne Dorte Hoppe Søe

E-mail: aso021@politi.dk

Tlf.: 2276 3593

 

Palle O. Hansen

E-mail: pha010@politi.dk

Tlf.: 4132 8267

 

Vagtcentralen:
E-mail: ssj@politi.dk
Pressetelefon: 4132 8718

 

3. juli 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Fem unge dømt for rå vold og trusler

Fem unge blev onsdag i Retten i Næstved dømt for kvalificeret vold og for trusler.

1. juli 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Politiet efterlyser gerningsmand til "bank"-bedragerier

I juni måned har en gerningsmand begået flere bedrageriforhold i Sydsjællands og Lolland-Falsters politikreds, herunder i Vordingborg-området. Da det endnu ikke er lykkedes politiet at identificere gerningsmanden, beder Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi nu offentligheden om hjælp til at finde personen og dermed få sat en stopper for de grove bedragerier.

27. juni 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Syv års fængsel for handel med kokain og hvidvask

Retten i Næstved har netop afsagt dom i endnu en sag, hvor Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi har optrevlet et netværk, der har forestået omfattende salg af kokain på gadeplan i Næstved og Vordingborg.