Midt- og Vestsjællands Politi: uddrag af døgnrapporten den 5. oktober 2023.
Læs uddraget af det seneste døgns hændelser i Midt- og Vestsjællands politikreds for tidsrummet 4. oktober 2023 kl. 07.00 til 5. oktober 2023 kl. 07.00.

Døgnets anmeldelser vedrørende:
Indbrud i virksomhed/forretninger:
Finervej, Gadstrup
Indbrud i villa/lejlighed/landejendom:
Tjørnelyparken, Greve
Indbrud i fritids-/sommerhus:
Tulipanstien, Køge
Indbrud i skole og institutioner mv.:
Ingen
Tyveri fra køretøjer:
Kastaniehusene, Karlslunde
Lundehusene, Greve (3 anmeldelser)
Blåhegnet, Greve
Tjurgården, Greve
Granhegnet, Greve
Stenagervej, Roskilde
Seks anmeldelser om tyveri fra firmavarebiler - Greve
I løbet af onsdagen modtog politiet seks anmeldelser om tyveri fra firmavarebiler i Greve-området, hvor tyverierne var gået ud over varebiler på vejene Lundehusene, Blåhegnet, Tjurgården og Granhegnet.
Alle varebiler havde fået opbrudt sidedøren, så der var fri adgang til varerummet, hvorfra tyven(e) havde stjålet forskellig slags værktøj.
Tyverierne var i de fleste tilfælde foregået på et ukendt tidspunkt i løbet af natten mellem tirsdag og onsdag.
Politiet har undersøgt flere af varebilerne i et forsøg på at finde spor, der kan føre til identificere eventuelle mistænkte.
Borgere i området opfordres til at kontrollere eventuel privat overvågning for se, om uvedkommende personer har været i området den pågældende nat. Oplysninger om mistænkelige personer eller f.eks. køretøjer gives til politiet på tlf. 114.
Gode råd fra politiet om at forhindre tyveri fra varebiler
Midt- og Vestsjællands Politi har nogle gode råd til, hvad du selv kan gøre for at forsøge at forhindre tyveri fra din bil:
• Parker – om muligt – varebilen på en sådan måde, at det er besværligt at komme ind i den ad bag- eller sidedøre.
• Deaktiver knappen til central oplåsning af bag- og sidedøre (hvis sådan findes i køretøjet).
• Fjern særligt værdifuldt værktøj fra bilen.
• Mærk værktøj med f.eks. en særlig farve, initialer eller firmanavn mv., så stjålet værktøj vil være sværere at afsætte for tyven og nemmere for politiet at identificere ejeren.
• Biler, der parkeres i længere tid eller efter mørkets frembrud, bør parkeres, hvor der er belysning – og gerne i nærheden af beboelse. Undgå at parkere bilen på øde steder.
Anmeldelse om brand – Ølbycenter, Køge
Kl. 09.46 rykkede brandvæsnet og politiet ud til Ølbycenter med baggrund i en melding om ildebrand i en lejlighed.
Det viste sig dog at være mindre dramatisk end som anmeldt, idet en røgkanon i en materialistforretning utilsigtet var gået i gang, så der var kommet røg i forretningsområdet i centret.
Ingen var kommet til skade, og hverken politiet eller brandvæsnet foretog sig yderligere under disse omstændigheder.
Kvinde midt på vejen – Adelers Alle / Skolevej, Hørve – Odsherred
Kl. 12.20 fik politiet en henvendelse om en kvinde, hvis adfærd havde givet anledning til bekymring, idet hun havde forsøgt at tage fat i en tilfældig cyklist på Adelers Alle. Her havde kvinden efterfølgende stillet sig ud midt på vejen.
Politiet kørte til stedet, hvor flere bilister var standset i et forsøg på at få kvinden væk fra kørebanen, selv om hun var blevet udadreagerende.
Der var tale om en 22-årig kvinde fra Odsherred, som efter politiets skøn ikke havde det så godt, så løsningen på hendes adfærd blev, at hun frivilligt blev indlagt på et hospital til undersøgelse og fornøden behandling i anledning af hendes sindstilstand.
Bekymring for kvinde - Roskilde
Kl. 12.28 fik politiet en henvendelse fra personalet på et sygehus om, at en 19-årig kvinde havde forladt stedet med oplysninger om, at hun ville tage hen til togstationen for at gøre skade på sig selv.
Politiet iværksatte en eftersøgning med flere patruljer, der checkede togstationen i Roskilde uden at finde den 19-årige.
Kl. 12.47 fandt en patrulje den 19-årige i Roskilde i god behold, så hun blev efterfølgende transporteret retur til sygehuset til fornøden omsorg og eventuel behandling.
DSB havde kørt med nedsat hastighed på togene til og fra Roskilde station under politiets eftersøgning af den savnede kvinde.
Færdselsuheld – Elverdamsvej / Kyndeløsevej, Kirke-Hyllinge – Lejre
Kl. 13.30 var en 61-årig mand fra Holbæk kørt i en varebil ad Elverdamsvej mod sydvest frem til rundkørslen ved Kyndeløsevej-Vintappervej, hvor han påkørte en lygtepæl og et vejskilt, inden varebilen standsede ude på marken.
Den 61-årige blev i en ambulance bragt til skadestuen til kontrol for både eventuelle fysiske skader og en eventuel årsag til et ildebefindende, der formodes at være baggrunden for hans kørsel ved rundkørslen. Ingen øvrige trafikanter blev involveret i uheldet.
Nedtrykt mand indlagt – Grevinge – Odsherred
Kl. 15.35 indledte politiet en længerevarende indsats over for en 27-årig mand fra Odsherred, der i forbindelse med ophold på en adresse i Grevinge-området havde forsøgt at gøre alvorlig skade på sig selv. Bekendtes bekymring for hans ve og vel havde givet anledning til at bede politiet om assistance, så han kunne få den fornødne hjælp.
Politiet kørte med flere patruljer til området og forsøgte gennem længere tid gennem dialog at få den 27-årige til at komme ud fra et hus, hvor han opholdt sig alene.
Det lykkedes imidlertid den 27-årige at forsvinde fra adressen, så politiet iværksatte efterfølgende en eftersøgning af den 27-årige ud fra en fortsat bekymring for hans ve og vel.
Kort efter midnat lykkedes det politiet at finde frem til hans opholdssted, så han udramatisk kunne blive frihedsberøvet med henblik på indlæggelse på et hospital til fornøden behandling i anledning af hans sindstilstand.
Knallertkørsel til ulempe – Jersie, Solrød Strand
Kl. 20.06 fik politiet en henvendelse fra en lokal borger, der nu igen havde set en større flok unge køre på knallerter ad Nordre Byvej i retning mod Jersie og Solrød. Flere af knallerterne kunne måske køre hurtigere end tilladt og larmede i øvrigt meget.
En patrulje fra politiets forebyggende afdeling fandt ved et supermarked i Solrød frem til flokken af unge med deres knallerter. Der var tale om teenagere fra Køge, som var kørt til området ved supermarkedet, hvor de kendte en ansat.
Politiet fik en præventiv samtale med de unge om deres kørsel på knallert og den oplevelse, som beboere i området kunne have af deres kørsel i samlet flok og på måske larmende og ulovlige knallerter.
Ingen blev sigtet for noget i forbindelse med politiets præventive samtale med de unge, som dog blev informeret om konsekvenser ved ulovlig kørsel på en knallert.
Brandundersøgelse – Bolundsvej, Lille Valby, Roskilde
Kl. 20.16 var der udbrudt brand i en landejendom, så brandvæsnet var rykket ud for at slukke branden.
Politiet kørte til stedet og fik konstateret, at der ikke var risiko for skade på hverken personer eller dyr i bygningerne på en flerlænget gård.
Der var ild i taget, og branden havde efterhånden fået et sådant omfang, at brandvæsnet lod en længe brænde ned under kontrollerede former.
Slukningsindsatsen varede frem til omkring kl. 02.00, og politiet skal undersøge brandstedet nærmere i et forsøg på at fastslå brandårsagen ud fra oplysninger om, at branden tilsyneladende var startet i et område, hvor et flis-fyr var installeret.
Efterlyst mand truffet – Køge Bugt Motorvejen, Karlslunde – Greve
Kl. 01.16 foretog politiet en rutinemæssig kontrol af en personbil med polske nummerplader på Køge Bugt Motorvejens rasteplads i Karlslunde.
I bilen befandt sig en mand og en kvinde begge fra Polen, men den 39-årige mand var efterlyst af bl.a. Interpol med henblik på udlevering til Polen.
Den 39-årige polske mand blev derfor frihedsberøvet og transporteret til politistationen i Roskilde, således at de polske myndigheder kan underrettes om, at han befinder sig i politiets varetægt i Danmark med henblik på nærmere aftale mellem de to lande om udlevering af ham.
Den polske kvinde blev hverken frihedsberøvet eller sigtet for noget ulovligt, så hun kunne fortsætte sit ophold i Danmark.
Stor kontrol af tunge køretøjer ved Storebælt
Tungvognscenter Øst under Midt- og Vestsjællands Politi stod onsdag bag en stor kontrol af tunge køretøjer på Vestmotorvejen i Korsør lige før Storebæltsbroen.
Læs mere i udsendt pressemeddelelse om multikontrollen og resultatet heraf.
Pressekontakt
|
Kommunikationschef Thomas Kristensen E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk |
Maria Sander Hansen E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk Telefon: 25426210 |
Charlotte Tornquist E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk Telefon: 25426210 |